Търсене в сайта:


 

Въпроси и отговори

Въпрос: Помага ли затварянето на очите или седенето в йога позиция на медитацията?

Отговор: Има много предмедитационни техники, които могат да помогнат на медитиращия човек. Постене, стоене на брега на морето по време на залез или изгрев, подобряване на концентрацията или на начина на дишане – това са примери за такива техники. Затварянето на очите също може да бъде полезно. Когато не виждаш предметите около себе си, можеш по-лесно да концентрираш ума или съзнанието си върху Абсолютната Истина. Въпреки че всички тези предмедитационни техники могат да помогнат на медитацията, те не са медитация сами по себе си. В действителност медитацията означава потапяне на сърцето, ума и цялата ни същност в Абсолютната Истина.

 

Въпрос: Аз не мога да си представя да повтарям постоянно една и съща мантра. Мисля, че това би ме отегчило.

Отговор: Има разлика между звука, идващ от духовния свят и този, който води началото си от материалния свят. В началото материалният звук привлича ума, но постепенно престава да бъде привлекателен и ние търсим нещо ново. Например някакъв хит става популярен, намира се в топ десет за един или два месеца, но след това започва да ни писва. Ние постоянно се нуждаем от нови песни, нови думи, нови реклами.

С духовния звук е различно. В началото не ни привлича изобщо, но след известно време, колкото повече го слушаме, толкова по-привлечени сме и това няма край. Трансцеденталният звук никога не ви писва. Обикновеният звук е като захарна тръстика или дъвка – дъвчете и накрая, когато сладостта изчезне, вие я изплювате. Мантрата можете да повтаряте безкрайно и нейната сладост и примамливост никога не се изчерпват – така че няма да се отегчите от повтарянето ѝ. Никой не знае кога се е появила мантрата. Била е написана преди пет хиляди години и преди това духовните учители са я предавали устно сред учениците си. Това не е форма на покаяние или отречение, което да правите с надеждата, че един ден ще можете да престанете да произнасяте мантрата и да започнете да се наслаждавате на живота. Как се случва така, че не се отегчаваме от това? Мантрите не остаряват. Мантрата е целият духовен свят, пълен с блаженство, наречено ананда. Проблемът е как да достигнем това. За да открием това безгранично духовно измерение на мантрата, трябва да започнем със слушането и повтарянето ѝ.

 

Въпрос: Как мога да предотвратя разсейването си по време на медитация?

Отговор: В началото умът ще продължава да се занимава със странични неща: „Ами това момиче?“, „Ами този проблем?“, „Ами бизнесът ми?“ Приемете това. Опитайте се внимателно да насочите ума си към мантрата. Обикновено вие не осъзнавате, че умът ви блуждае. Например мантрувате, използвайки броеницата, несъзнавайки, че дълго време умът ви е бил на друго място. Но ако можете да разберете, че сте разсеяни, това е добре. Някои хора могат да мантруват дни, месеци, години или дори по-дълго, несъзнавайки, че умовете им се реят по свои пътища. И те се реят заедно с умовете си. Трябва да станете внимателни, но решителни господари на умовете си. Умът е като маймуна, която трябва да бъде обучена. Не позволявайте гнева и злобата да достигнат до вас. Ако проявите злобата си, маймуната ще се държи дори по-зле отпреди. Само осъзнайте: „Умът ми блуждае, трябва да го извикам обратно.“ Концентрирането върху звука от повтарянето на мантрата ще ви помогне в това. Така че концентрирайте се върху звука. Повтаряйте го. Слушайте. Опитайте се да влезете в хармония с тази вибрация. И така това състояние, което се появява в началото на практиката, където умът е избягал – това е дхарана. В дхарана рядко можете да се фокусирате върху обекта на медитация. Умът се отдалечава и се връща отново. Вие ще останете на този етап, докато не постигнете достатъчен напредък и тогава ще бъде по-лесно за вас да се фокусирате върху обекта на медитация. След това, в следващия стадий от развитието, ще научите как да фокусирате ума, сърцето и цялата си същност. Постепенно ще постигнете всичко това.

 

© Група за йога и медитация „Гоуранга“